لیبل حرارتی


مقدمه

لیبل حرارتی / استفاده از لیبل ها یک راه آسان برای چاپ و نمایش مشخصات، تاریخ، بارکد، قیمت و … انواع محصولات است. اگر به دنبال سفارش لیبل بوده باشید، احتمالاً یکی از پرتکرارترین نوع لیبل‌هایی که شنیده باشید، لیبل‌های حرارتی هستند. اگر برایتان سوال پیش‌آمده است که آیا لیبل‌های حرارتی مناسب نیاز شما هستند و انواع مختلف لیبل های حرارتی چه تفاوت‌هایی با هم دارند، حتماً ادامه این متن را بخوانید.

 

 

لیبل حرارتی

لیبل حرارتی چیست؟

برچسب حرارتی یا لیبل حرارتی، یک نوع از لیبل‌هاست که برای چاپ احتیاجی به ریبون ندارد و برای استفاده در پرینترهای حرارتی طراحی و تولید می‌شود. این نوع لیبل، سطحی دارای مواد شیمیایی است و هنگامی که سطح آن با هد پرینتر در تماس قرار می‌گیرد، محتوای چاپ شده بر روی آن ظاهر می‌شود. این روش چاپ به آن مکانیسم چاپ مستقیم معروف است. لیبل حرارتی، در مقابل گرما و نور خورشید، دوام کمتری دارد و کیفیت و دوام چاپ آن نیز کمتر از لیبل‌های کاغذی است. با این حال، به دلیل اقتصادی بودن و عدم نیاز به استفاده از ریبون، این نوع لیبل جایگاه خود را در مراکز مختلفی پیدا کرده است.

 

در دنیایی که تکنولوژی به سرعت جلوه‌های جدیدی از آفرینش و نوآوری را برای ما آشکار می‌کند، لیبل حرارتی یکی از آن جلوه‌های جذاب و مهم است. فکر کنید، یک تکنولوژی که به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به ریبون، با یک لمس ساده از هد پرینتر، محتوای چاپ شده را بر روی یک سطح شیمیایی روشن و زنده کند. این جادوی فناوری، باعث می‌شود که به چاپگرها به عنوان ابزاری برای ایجاد زندگی و رنگ در دنیای پنهان از اشیاء بدل شوند.

اما همچون هر جادویی، لیبل حرارتی هم با چالش‌هایی همراه است. در مقابل گرما و نور خورشید، این لیبل‌ها ممکن است دوام کمتری داشته باشند و کیفیت چاپ آن‌ها نیز به نسبت لیبل‌های کاغذی، کمتر باشد. اما این چالش‌ها نقطه‌ی شروعی برای جستجوی راهکارهای نوآورانه و پیشرفت‌های تکنولوژیکی هستند.

با این حال، این جنبه‌های فناورانه کمترین چیزی است که لیبل حرارتی ارائه می‌دهد. با قابلیت اقتصادی بودن و انعطاف‌پذیری در استفاده، این لیبل‌ها به عنوان ابزاری حیاتی در صنایع مختلف، از مغازه‌های کوچک تا کارخانه‌های بزرگ، جایگاه خود را پیدا کرده‌اند. از طراحی بسته‌بندی تا برچسب‌گذاری محصولات، این تکنولوژی تازه همچنان ادامه دارد و ما را به دنیایی از ابتکار و خلاقیت می‌کشاند که همیشه در حال تغییر و پیشرفت است.

انواع لیبل حرارتی

خرید لیبل حرارتی | انواع لیبل حرارتی را می‌توان به دو نوع دسته‌بندی کرد؛ یکی بر اساس نوع چاپ محصول فوق و دیگری بر اساس نوع کیفیت انواع لیبل بر اساس نوع کیفیت را می‌توان به سه نوع معمولی،ضدآب یا واترپروف (water proof) و ریمووبل (removable) تقسیم‌بندی کرد، اما تفاوت چاپ لیبل‌ها در نوع چاپگر حرارتی و برنامه‌های آن است.

انواع چاپ لیبل های حرارتی

یکی از تجهیزاتی که برای چاپ لیبل‌های کاغذی، لیبل‌های فلزی، سلفون دار مات یا برق، حرارتی و … به آن نیاز داریم، ریبون است. در چاپ محصول مورد نظر بسته به نوع چاپ، گاهی به ریبون نیاز داریم و گاهی بدون داشتن ریبون چاپ انجام می‌شود. انواع چاپ لیبل به دودسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • مستقیم (Direct thermal label)

لیبل‌های حرارتی مستقیم یا DT برای چاپ نیازی به استفاده از ریبون ندارند و برای چاپ روی آن‌ها فقط لازم است تا به پوشش حساس به گرمای لیبل ها هنگامی‌که درون چاپگر حرارتی قرار دارند، از طریق المنت حرارتی گرما داده شود. این گرما باعث ایجاد واکنش شیمیایی در لیبل و تغییر رنگ قسمت‌های سفید به سیاه و حک نوشته روی لیبل می‌شود.

لیبل  pvc  و لیبل  فویل آلومینیومی برای این نوع چاپ مناسب هستند. ویژگی منفی این لیبل‌ها عمر نسبتاً کوتاه آن‌ها است به صورتی که این لیبل‌ها در برابر گرما و نور خورشید حساس بوده و بعد از مدتی نوشته‌ها و طرح‌های چاپ‌شده روی آن‌ها کمرنگ شده و ناخوانا می‌شوند.

 

 

 

  • لیبل انتقال حرارتی (Thermal transfer label)

کاغذ لیبل حرارتی | برای چاپ روی لیبل‌های حرارتی یا TT علاوه بر پرینتر حرارتی، به ریبون نیز نیاز داریم. نحوه چاپ به این صورت است که گرمای المنت حرارتی ریبون را ذوب کرده و طرح یا نوشته بر روی لیبل حرارتی چاپ می‌شوند. اگر  ریبون، لیبل و برچسب لیبل به‌طور دقیق روی‌هم قرار نگرفته باشند، ممکن است بعد از چاپ، لیبل تمیز و خوبی نداشته باشیم.

 

کدام نوع لیبل های حرارتی ارزش خرید دارد؟

چاپ لیبل حرارتی | اگر قصد خرید لیبل حرارتی را دارید و هنوز دقیق نمی‌دانید لیبل DT بهتر است یا TT بهتر است فاکتورهای جزئی‌تری مانند کیفیت چاپ، دوام، تمییز بودن نوشته‌های روی محصول فوق و امکان چاپ رنگی روی لیبل را در نظر بگیرید. لیبل های حرارتی TT کیفیت چاپ و خوانایی بالایی داشته و چاپ روی آن‌ها برای مدت طولانی‌تری باقی‌مانده و همچنین امکان چاپ رنگی با استفاده از انواع ریبون ها را دارند اما تنظیمات ریبون برای داشتن چاپ نهایی تمییز روی لیبل کمی سخت بوده و احتمال خرابی ریبون ها نیز بالا است.

لیبل‌های حرارتی DT کیفیت چاپ قابل قبولی داشته و خوانا هستند و چاپ بر روی آن‌ها بسیار آسان‌تر از لیبل‌های انتقال حرارتی خواهد بود. این نوع لیبل فقط قابلیت چاپ سیاه‌وسفید را داشته و در مقابل حرارت و نور تغییر رنگ می‌دهند.

لیبل های حرارتی بهترند یا لیبل های کاغذی؟

قیمت لیبل حرارتی | لیبل های حرارتی و لیبل های کاغذی ازنظر ظاهری شباهت زیادی به یکدیگر دارند و هر دو نیز جزو لیبل های باقیمت مناسب محسوب می‌شوند. لیبل‌های کاغذی نیز امکان چاپ رنگی داشته و در سه نوع گلاسه، مات و نیمه براق در بازار موجود هستند. برای تشخیص لیبل حرارتی از لیبل کاغذی می‌توانید با ناخن یا شی‌ء نوک‌تیز در قسمتی از لیبل یک خط ایجاد کنیم یا قسمتی از لیبل را به یک منبع گرمایی مانند شعله فندک نزدیک کنیم؛ اگر لیبل سیاه شد، حرارتی است و در غیر اینصورت، لیبل کاغذی است.

 

 

لیبل حرارتی

قیمت لیبل حرارتی

فروش لیبل های حرارتی بر اساس طرح و چاپ دلخواه مشتریان گرامی در اندازه‌های متفاوتی صورت می‌گیرد. برای خرید لیبل نگران قیمت آن نباشید زیرا قیمت مناسب‌تری در مقایسه با انواع دیگر لیبل ها دارد و شما می‌توانید لیبل حرارتی ارزان و باکیفیت را با هزینه مناسب خریداری کنید. در هنگام سفارش حتماً به این نکته دقت کنید که لیبل های حرارتی و کاغذی را تصادفاً به‌جای یکدیگر به شما نفروشند.

سخن پایانی

لیبل حرارتی رنگی | امروزه با گسترش فناوری‌های چاپ و بسته‌بندی و همچنین زیادشدن فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشور و رواج استفاده از چاپگرهای حرارتی، استفاده از لیبل‌های حرارتی نیز بسیار بیشتر شده است. لیبل حرارتی (Thermal label) را می‌توان در بسته‌بندی گوشت و مرغ، سبزیجات، خواروبار، علامت‌گذاری اجناس، برگ خریدهای فروشگاه‌ها و ترازوها، رسید دستگاه‌های خودپرداز و pos یافت.

برچسب‌هایی که روی لوله‌های آزمایش نیز وجود دارند نیز از نوع حرارتی بوده و می‌توان گفت که باوجود عمری کوتاه‌تر از لیبل‌های دیگر و امکان پاک شدن نوشته از روی آن‌ها، اما به دلیل قیمت ارزان لیبل‌های حرارتی، این لیبل ها جزئی از زندگی انسان‌ها شده‌اند.

شایان ذکر است که  اگر لیبل در معرض گرما و نور خورشید قرار بگیرد سیاه می شود و خوانایی خود را از دست می دهد. بر روی لیبل حرارتی ( ترمال ) با استفاده از ریبون وکس هم میتوان چاپ انجام داد که در این صورت از مقاومت و ماندگاری بسیار بالایی برخوردار خواهد گشت.

لیبل های حرارتی ( ترمال ) در جنس ها و زیره های ( مومی، سیلیکون ) گوناگونی موجود می باشد که از لحاظ نوع چسب باهم تفاوت دارند. به عنوان مثال لیبل متناسب با لوله های پلاستیکی در آزمایشگاه ها، لیبل حرارتی پرچسب است چون این مدل لوله ها یکبار مصرف بوده و نیازی به جداکردن لیبل نیست، اما لیبل متناسب با لوله های آزمایشگاهی شیشه ای، لیبل کم چسب یا لیبل ریمو است که خاصیت جابه جا شوندگی دارد و اثر چسبی روی شیشه برجای نمی گذارد. لیبل های ترمال در زیره های زرد، سفید، آبی، پشت پرتغالی ( پشت گلبهی ) موجود است.

لیبل های حرارتی شباهت بسیار زیادی به لیبل کاغذی دارد و همچون لیبل کاغذی در برابر کشش و آب و رطوبت مقاوم نیست. لذا برای حل این مشکل میتوان از لیبل صدفی حرارتی که هم خاصیت صدفی داشته و هم خاصیت حرارتی را استفاده کرد. لیبل صدفی حرارتی در برابر کشش و پاره شدن مقاوم است و ازطریق حرارت یا ریبون میتوان روی آن چاپ انجام داد. لیبل های حرارتی به لحاظ قیمت تا حدودی از لیبل های کاغذی معمولی گران تر می باشند که عدم نیاز به ریبون جهت چاپ، این اختلاف را توجیه می کند.

آریا رول همواره در کنار مشتریان عزیز خود بوده و همیشه سعی در کسب رضایت شما عزیزان بوده

از این رو شما عزیزان میتوانید قبل از ثبت سفارش با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید تا بهترین و کامل ترین مشاوره تخصصی در حوزه لیبل حرارتی رو دریافت کنید و با خیالی آسوده به خرید خود بپردازید، برای ثبت سفارش میتوانید از منوی بالای سایت از قسمت ثبت سفارش اقدام اقدام کنید تا همکاران ما در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشند.

نتیجه گیری

لیبل حرارتی (Thermal label) یک نوع برچسب است که با استفاده از حرارت بر روی آن چاپ می‌شود. این نوع لیبل در کاربردهای مختلفی از جمله بسته ‌بندی، انبارداری، تجارت الکترونیک، برچسب‌گذاری محصولات و غیره استفاده می‌شود.

لیبل حرارتی از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول، برچسب آن است که معمولاً از کاغذ یا فیلم سینتتیک تهیه می‌شود و بخش دوم، لایه حساس به حرارت است که در زیر برچسب قرار دارد. در هنگام چاپ، سریعاً حرارت به برچسب منتقل می‌شود و به دلیل حرارت، لایه حساس به حرارت رنگ می‌شود و الگوی مورد نظر بر روی برچسب شکل می‌گیرد.

در دنیای پویای صنعت و بازارهای امروزی، هر کالا یک داستانی برای گفتن دارد و لیبل‌ها همان دستاوردی هستند که این داستان‌ها را برای ما بازگو می‌کنند. لیبل، این پارچه کوچک اما با ارزش، نقش مهمی در تشخیص، شناسایی و به اشتراک گذاری اطلاعات محصولات دارد. این برچسب‌های جادویی، به ما اجازه می‌دهند تا در زمان کمتر و با دقت بیشتر، با ویژگی‌ها، محتوا و تاریخچه‌ی کالاها آشنا شویم.

از مواد تشکیل‌دهنده گرفته تا تاریخ تولید و اطلاعات مصرف، لیبل حرارتی به عنوان یکی از نوع‌های این برچسب‌ها، به ما کمک می‌کند تا با کمترین تلاش، اطلاعات لازم را بدست آوریم. این لیبل‌ها به ما کمک می‌کنند تا هویت و شناخت کالاها را حفظ کنیم و به راحتی بتوانیم آنها را بازیابی و تفسیر کنیم.

امروزه، با پیشرفت فناوری و توسعه بازارها، استفاده از لیبل حرارتی بیش از پیش به مراتب اهمیت یافته است. این ابزار جادوی، نه تنها برای اطلاع‌رسانی به مشتریان، بلکه به عنوان یک وعده امنیتی نیز شناخته می‌شود که به مصرف‌کنندگان اطمینان می‌دهد.

بنابراین، در دنیای پیچیده و متغیر امروزی، لیبل حرارتی به عنوان یکی از ابزارهای اصلی ارتباطی و اطلاع‌رسانی، نقش بسیار مهمی دارد. این کوچکترین جزء، در پشت صحنه‌های بازارها، داستان بزرگی را برای ما رقم می‌زند و در ارتباط ما با محصولات، معنا و ارزش افزوده‌ای را ارائه می‌دهد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *